Můj e-shop

LYŽUJ S KOMPRESÍ V LYŽAŘSKÉM OBLEČENÍ CEP

Lyžuj s kompresí v lyžařském oblečení CEP

Na portále pro sjezdové lyžování SNOW.CZ jsme publikovali článek o přínosech komprese pro lyžaře a o kompletním lyžařském sortimentu značky CEP.

 

Když se řekne komprese, každý lyžař si asi představí cílené a vědomě řízené zatížení zejména vnější lyže v oblouku, popřípadě „zdupnutí“ skoku na terénní hraně. Nebo se mu vybaví, jak ho určité místo sjezdovky dokáže při průjezdu vlivem působení fyzikálních sil doslova „zamáčknout“. V každém případě ve spojení s kompresí hovoříme vždy o veličině tlaku.

V tomto článku se ale podíváme na kompresi trochu jinak. V posledních letech se právě ona uplatňuje stále více také jako nový fenomén u sportovního oblečení, které vyvíjí zevní tlak na specifické části těla, a podporuje tak cirkulaci krve a stabilizuje svaly a klouby. Jednou z nejznámějších značek v tomto oboru je německý CEP.

CEP je vlastně zkratka vytvořená ze slovního spojení “cell energy protection“ (= ochrana energie buňky). Každá svalová buňka potřebuje energii ve formě kyslíku, který je do svalů přenášen krví. Čím lepší je proudění krve v tepnách, tím efektivněji jsou svaly zásobovány okysličenou krví. A právě toto může být pozitivně ovlivněno kompresí.

Na medicínské bázi. Prověřeno sportovci. Vyrobeno v medi.

CEP je od roku 2007 sportovní značkou společnosti medi, globálního lídra na trhu se zdravotnickými kompresními prostředky známého díky svým inovativním medicínským produktům (např. prémiové zdravotní kompresivní punčochy a ortopedické bandáže). Toto umožňuje značce CEP vytvářet revoluční sportovní oblečení s benefity nejvyšší úrovně pro výkon i zdraví. Společnost medi se sídlem v německém Bayreuthu již 70 let vyvíjí a neustále vylepšuje svou jedinečnou patentovanou technologii medi compression a také další technologie, které mají pozitivní účinek na lidské tělo. V každém jednotlivém produktu CEP jsou unikátním způsobem zúročovány poznatky medicíny a také zkušenosti a zpětná vazba špičkových profesionálních sportovců.

Když komprese, tak graduovaná

Aby byla komprese vyvíjená sportovním oblečením účinná (a dodejme i bezpečná), musí být správně odstupňována. V případě kompresních podkolenek je míra stažení nejsilnější v oblasti kotníku a směrem vzhůru postupně klesá. Toto je důležité pro to, aby se maximálně podpořil tzv. žilní návrat odkysličené krve zpět k srdci k jejímu dalšímu okysličení. Zvýšená cirkulace krve zlepšuje přísun krve a živin do svalů, což přináší ve výsledku více energie i vytrvalosti. Komprese přispívá také ke zrychlenému odbourávání metabolických odpadních látek, čímž dochází k významnému zkrácení regenerační fáze po sportovním výkonu. Díky správně dávkovanému tlaku aplikovanému na zatěžované části těla (svaly, klouby) dochází rovněž ke snížení rizika vzniku zranění. V neposlední řadě padnou kompresní produkty s anatomickým designem jako ulité, neshrnují se a zabraňují tvorbě puchýřů v exponovaných místech.

Lyžařské podkolenky pro hobíky i profíky

Jádro produktové nabídky CEPu v segmentu lyžování představují lyžařské kompresní podkolenky, které jsou na trhu aktuálně k dispozici v pěti různých provedeních a v bohaté škále barevných kombinací. Při celodenním pobytu na svahu je naprosto zásadní optimální tepelný komfort nohou, který je zajištěn nejen použitou směsí prvotřídních materiálů, ale také lepším prokrvením dolních končetin díky precizně definovanému kompresnímu profilu podkolenek. Všechny lyžařské kompresky CEP mají v sobě kromě základní nosné technologie medi compression integrovánu také technologii SMART INFRARED. Vlákna s obsahem bioaktivních minerálů odrážejí infračervené záření těla a stimulují díky zlepšené mikrocirkulaci přirozené regenerační procesy. Vedle vynikajících termoregulačních vlastností je plusem perfektní anatomické padnutí produktů se samozřejmým rozlišením strannosti (levá/pravá) a lyžaři určitě ocení zesílené zóny v místech intenzivnějšího kontaktu s lyžařskou botou (holeň, kotník, achilovka, chodidlo, prsty). Všechny podkolenky se vyrábějí v pánské i dámské variantě.

Pro lyžaře všech výkonnostních úrovní jsou určeny varianty TERMO, MERINO a nově také kombinovaná designová verze TERMO MERINO. Podkolenky TERMO jsou vůbec nejsilnějšími lyžařskými kompreskami CEP s 360° zesílenou pleteninou – ideální zbraň do třeskutých mrazů. Zima vám rozhodně nebude ani v podkolenkách MERINO. Příměs vysoce kvalitní merino vlny se vedle perfektní tepelné izolace postará spolu se syntetickými high-tech vlákny také o to, že vaše nohy zůstanou i při intenzivní aktivitě v suchu. Designovky TERMO MERINO kombinují vlastnosti obou předchozích typů a potěší všechny, kterým se líbí nadčasový severský styl. Pro výkonnostní a závodní lyžaře navrhl CEP podkolenky ULTRALIGHT. Jejich odlehčená tenká pletenina zajišťuje velmi těsný kontakt s lyžáky pro maximální cit a přesné dávkování tlaku na lyže. CEP reaguje také na boom skialpinismu a pro sezonu 2021/22 přichystal nové kompresní skialpové podkolenky SKI TOURING. K nim navíc do nabídky přidal i kompletní komfortní spodní vrstvu pro skialpinisty (a další lyžaře) v podobě trička a lehce kompresních ¾ kalhot SKI TOURING BASE.

Aby stehna nepálila

Znáte to – několik dnů intenzivního lyžování, a vaše stehna jsou v jednom ohni. Sejít večer po schodech do lyžárny pak opravdu bolí. Skvělou prevencí od CEPu, jak těmto nepříjemnostem předejít, jsou ¾ podvlékací kompresní lyžařské kalhoty BASE. Jejich kompresní profil plynule navazuje na podkolenky CEP a vaše stehna perfektně „podrží“. Komprese výrazně snižuje svalové otřesy a s tím související bolestivé symptomy po delší námaze. Přidanou hodnotou je i zde zvýšený výkon, tepelný komfort a rychlejší regenerace.

Na ponožkách záleží

Až budete vybírat nové lyžařské ponožky, zkuste se dobře zamyslet nad tím, co od nich očekáváte. V porovnání s lyžemi nebo lyžáky se při nákupech lyžařské výbavy věnuje ponožkám mnohem menší pozornost, přitom právě ony často a hodně ovlivňují to, jak se při lyžování cítíme. Nepodceňte proto tuto „maličkost“ a užijte si na svahu čirou lyžařskou radost!

Zdroj: www.snow.cz