Můj e-shop

KOMPRESE CEP – AKTIVUJ SVŮJ POTENCIÁL

KOMPRESE CEP – aktivuj svůj potenciál

V prvním letošním čísle magazínu Svět běhu jsme publikovali článek o přínosech komprese CEP a o široké nabídce produktů CEP pro běžce.

 

Horské výzvy, trailové běžecké závody, maratony, půlmaratony, ale i běhy na kratší distance. Anebo třeba organizované hromadné tréninkové výběhy. Ať tam či onde, téměř všude narazíte s jistotou blížící se 100 % na spoustu běžců (z řad profíků i hobíků), jejichž outfit obsahuje také kompresní (tedy stahující) produkty a doplňky.

V posledních letech jsme svědky boomu uplatňování komprese u sportovního oblečení, které vyvíjí zevní tlak na specifické části těla, a podporuje tak cirkulaci krve a stabilizuje svaly a klouby. Jednou z nejznámějších značek v tomto oboru je německý CEP.

CEP je vlastně zkratka slovního spojení „cell energy protection“ (= ochrana energie buňky). Každá svalová buňka potřebuje energii ve formě kyslíku, který je do svalů přenášen krví. Čím lepší je proudění krve v tepnách, tím efektivněji jsou svaly zásobovány okysličenou krví. A právě toto může být pozitivně ovlivněno kompresí.

Na medicínské bázi. Prověřeno sportovci. Vyrobeno v medi.

CEP je od roku 2007 vlastní sportovní značkou společnosti medi, globálního lídra na trhu se zdravotnickými kompresními prostředky, který je známý díky svým inovativním medicínským produktům (např. prémiové zdravotní kompresivní punčochy a ortopedické bandáže). To umožňuje značce CEP vytvářet revoluční sportovní oblečení s benefity nejvyšší úrovně pro výkon i zdraví. Společnost medi GmbH se sídlem v německém Bayreuthu již více než 70 let vyvíjí a neustále vylepšuje svou jedinečnou patentovanou technologii medi compression a také další technologie, které mají pozitivní účinek na lidské tělo. V každém jednotlivém produktu CEP jsou unikátním způsobem zúročeny poznatky medicíny a zkušenosti a zpětná vazba špičkových profesionálních sportovců.

Když komprese, tak graduovaná

Aby byla komprese vyvíjená sportovním oblečením účinná, musí být správně odstupňována. V případě kompresních podkolenek je míra stažení nejsilnější v oblasti kotníku a směrem vzhůru postupně klesá. Toto je důležité, aby se maximálně podpořil tzv. žilní návrat odkysličené krve zpět k srdci k jejímu dalšímu okysličení. Zvýšená cirkulace krve zlepšuje přísun krve a živin do svalů, což přináší ve výsledku více energie i vytrvalosti. Komprese přispívá také ke zrychlenému odbourávání metabolických odpadních látek, čímž dochází k významnému zkrácení regenerační fáze po sportovním výkonu. Díky správně dávkovanému tlaku aplikovanému na zatěžované části těla (svaly, šlachy,klouby) dochází rovněž k jejich stabilizaci a snížení rizika vzniku zranění. V neposlední řadě padnou kompresní produkty s anatomickým designem jako ulité, neshrnují se a zabraňují tvorbě puchýřů v exponovaných místech.

Před sportovní aktivitou, během výkonu i po něm

Z benefitů komprese můžete těžit ještě před tím, než se do intenzivní fyzické aktivity pustíte – například při cestě na trénink nebo závody. Nasazené kompresky pomohou aktivovat svaly a snáze a rychleji je přepnout z modu „OFF“ do režimu „ON“. Tímto se navíc sníží riziko zranění z důvodu nerozcvičenosti. O většině přínosů komprese při sportu byla řeč již v předchozím odstavci, doplnit bychom mohli ještě významné snížení svalových vibrací, které vedou při extrémních výkonech ke vzniku mikroporanění svalových struktur projevujících se bolestí a pálením. Velkým plusem je také účinná prevence křečí nebo alespoň výrazné oddálení jejich nástupu. Komprese aplikovaná po sportovním výkonu posiluje přirozený proces odplavování kyseliny mléčné ze svalů. Pomáhá vytlačit odkysličenou krev zpět k srdci, kde se filtruje s čerstvými živinami. To umožňuje rychlejší regeneraci a podporuje obnovu svalové tkáně a vláken i po náročném tréninku.

Běžecká kolekce CEP – výbava od hlavy až k patě

Jádrem výkonnostní běžecké kolekce CEP jsou oblíbené ponožkové kompresní produkty evoluce 4.0. Tento sortiment je k dispozici v pěti různých délkách – od nízkých a kotníkových ponožek přes vysoké ponožky a lýtkové návleky až k podkolenkám. Pozor: V kompresním světě CEP platí to, že při určování velikosti kompresních podkolenek je jediným požadovaným parametrem obvod kolem lýtka naměřený v jeho nejširším místě. Takto je zaručeno, že míra stažení podkolenek bude přesně přizpůsobena vašim lýtkám. Nejvíce kompresních benefitů přinášejí přirozeně právě kompresní podkolenky následované lýtkovými návleky. Běžci ale oceňují i výhody kompresních ponožek CEP – zejména perfektní padnutí bez sklouzávání a ochranu před tvorbou nepříjemných otlaků a puchýřů díky speciálně vyztuženým zónám. Samozřejmostí je rozlišení strannosti (levá/pravá) a určení (pánské a dámské varianty). Značka CEP v posledních letech stále více posiluje segment sportovního oblečení, výsledkem jsou pak v její nabídce ucelené „head-to-toe“ sety. Pomyslnými highlighty ve standardním běžeckém portfoliu jsou na jedné straně vysoce funkční a prodyšná běžecká trička s krátkým a dlouhým rukávem s propracovanými detaily a tzv. bodymappingem, na straně druhé pak běžecké kompresní šortky a kalhoty s inovativním vnitřním 3D potiskem zajišťujícím dodatečnou svalovou stabilitu. Pro ty, kdo zrovna nepreferují vizuálně upnutý vzhled kraťasů, má CEP v záloze dvě délková provedení volných běžeckých šortek anebo tréninkové šortky 2 v 1 s vnitřní částí s technologií TIGHTFIT.

Do teplého počasí ULTRALIGHT

Běh je celoročním sportem a artikly CEP sezónnost jednoznačně odrážejí, běžecké produktové portfolio tak obsahuje komplexní řešení pro každé roční (a dokonce i denní) období. Zejména pro letní měsíce roku nabízí značka kompletní sadu odlehčených a extra tenkých kompresních ponožkových produktů ULTRALIGHT, lehounkých funkčních běžeckých triček ULTRALIGHT se zónovou perforací pro zvýšené odvětrávání a lehce kompresních běžeckých šortek ULTRALIGHT z vysoce funkční textilie se síťovinovou strukturou pro dokonalou ventilaci a chladivý efekt.

Aby stehna nepálila

Znáte to – několik intenzivních výběhů a hlavně seběhů, a vaše stehna jsou v jednom ohni. Pouhá chůze po schodech pak opravdu bolí. Skvělou prevencí od CEPu, jak těmto nepříjemnostem předejít, jsou běžecké kompresní šortky a kalhoty nové evoluce 4.0 s integrovanou technologií medi compression a určením velikosti na základě obvodu kolem stehna. Silná komprese stehna perfektně „podrží“, sníží svalové otřesy a s tím související bolestivé symptomy po delší námaze. Přidanými hodnotami jsou zvýšený výkon a rychlejší regenerace.

Řady ORTHO, RECOVERY a ještě něco navíc

Spoustu běžců sužují tu a tam problémy s klouby, svaly, šlachami, chodidly apod. CEP synergicky využívá obrovské kompetence společnosti medi v oblasti vývoje a výroby zdravotních ortopedických pomůcek a svůj sortiment průběžně obohacuje o sportovní bandáže určené a optimalizované pro používání při pohybových aktivitách. V „lékárničce“ od CEPu tak najdete například bandáže na koleno, kotník a achilovku, návleky na plantární fascii nebo nově třeba patelární pásku. Díky těmto prostředkům mohou zůstat sportovci ve hře, zároveň fungují výborně jako prevence před zraněními nebo jejich obnovením.

Komprese pomáhá sportovcům také k urychlení procesu regenerace. V produktovém arzenálu CEPu jsou speciálně k tomuto účelu určeny regenerační kompresní podkolenky a kalhoty, které jsou mimo jiné hojně využívány vrcholovými sportovci, pro něž je efektivní klidová regenerace mezi tréninky, závody a zápasy klíčová. Na oblečení CEP s označením RECOVERY tak spoléhá např. česká biatlonová reprezentace nebo řada profesionálních fotbalistů, hokejistů a renomovaných běžců.

K vyšperkování (nejen běžecké) výstroje nabízí CEP spoustu užitečných doplňků – obrandované čelenky, kšiltovky, kšilty, čepice, multifunkční šátky, běžecký opasek a mnohé další. Většinou v odstínech stylově sladěných s aktuálními hlavními kolekcemi. 

Zdroj: Svět běhu (1/2023, str.50-51)