Můj e-shop

Test: Lyžařské kompresní podkolenky CEP MERINO

Test: Lyžařské kompresní podkolenky CEP MERINO

Testované kompresní podkolenky CEP jsou upleteny s příměsí vlny merino se všemi jejími známými benefity – zajišťuje tepelný komfort a odvod potu a zamezuje vzniku nepříjemných pachů. Ale hlavně ponožky jsou tzv. kompresní!

Kompresní punčochy mají původ v prevenci žilní trombózy – kdo byl někdy na rozsáhlejší operaci, pravděpodobně po ní oblékl kompresní punčochy, které stahují cévy na periferii, čímž zlepšují krevní oběh, a tedy zabraňují vzniku krevních sraženin. Zároveň komprese přispívá k rychlejšímu okysličení tkání a odvodu toxinů a laktátu (znáte to, když se při krátkých obloucích pořádně „zakyselíte“?), takže jsou končetiny lépe zásobeny, a tím se zlepšuje jejich výdrž. Navíc komprese při sportu funguje jako opora svalů i šlach, především achilovce se tak uleví od otřesů a nadměrného pnutí.

Zkušenosti s užíváním produktu

Klíčový výběr velikosti

U podkolenek německé značky CEP od společnosti medi, která má rozsáhlé zkušenosti právě s vývojem a výrobou medicínských kompresních pomůcek, je klíčový výběr velikosti. Na rozdíl od klasických ponožek, u kterých je velikost odvozena podle délky chodidla (obdobně jako boty), u CEPu velikost vybíráte podle obvodu lýtka v jeho nejširším místě. Tím je zajištěna adekvátní míra stažení podkolenek okolo lýtka. Osobně jsem se trochu bál, zda tento způsob výběru nepovede k chybnému výsledku a zda chodidlová část bude odpovídat mojí noze, ale zřejmě díky kompresním a elastickým vlastnostem zde ponožka nohu pevně obemkne. Vyzkoušeli jsme je na třech lyžařích s podobným obvodem lýtka a rozdílnou nohou ± 2 čísla a všem podkolenky chodidlo dobře obepnuly. Podkolenky končí schválně až nad trojhlavým svalem lýtkovým, aby tento byl celý během lyžování v kompresi.
Pánské velikosti jsou III až V, dámské II až IV – vyberou si tedy všichni s obvodem lýtka od 25 do 50 centimetrů.

Materiály a odolnost

Podkolenky jsou velice tenké, což při sportovním lyžování napomáhá přesnému dávkování tlaku na lyže. 10 % materiálu tvoří elastický spandex, který zajišťuje kompresi, 32 % vlna merino, která zajišťuje tepelný komfort a odvod vlhkosti stejně jako antibakteriální vlastnosti. Zbylých 58 % tvoří klasický polyamid. Měkčí výztuhy se nachází na exponovaných místech (kotníky, chodidlo, holeň).
Díky převaze syntetických vláken jsou podkolenky odolné vůči tlaku a oděru, ke kterému v případě správných lyžařských bot a vložek téměř nedochází, protože ponožky pevně obepínají nohu – mezi nohou a ponožkou nedochází k žádnému pohybu ani při prudkém zatěžování v obloucích, ani při chůzi na skialpech. Zde je nutno dodat, že po několikadenním používání při skialpinismu jsem nejvíce ocenil jak fixaci nohy ponožkou (tedy zabránění otlakům a puchýřům, ke kterým občas vlivem shrnuté ponožky dochází – to se díky pevné kompresi nestane), tak regenerační účinky komprese. Poskytovaný tepelný komfort ocení na svahu sjezdaři, a přitom je vhodný i pro intenzivnější pohyb na skialpech.
Co je drobnou slabinou (zřejmě za to může jinak prospěšná příměs vlny merino), je kontakt se suchým zipem na lyžařských kalhotách nebo holenních páskách lyžařských bot. Hrubá strana suchého zipu se k ponožce přilepí a následně vytrhává jednotlivá vlákna a ponožku poškozuje, na to je potřeba dát pozor.

Regenerační – výkonnostní – regenerační

Kompresi je dobré zachovat i po lyžování a k tomu se hodí regenerační podkolenky s mírně odlišným tlakovým profilem oproti výkonnostním sportovním podkolenkám značky CEP. Nejlepší jsou jako suchý pár v autě, do kterého se obléknete na cestu domů. Zároveň ale pomohou probudit krevní oběh ráno před lyžováním nebo túrou. Po ranní rozcvičce na snídani v regeneračních, do lyží výkonnostní s vlnou merino a après-ski zase v regeneračních. Subjektivní pocit odpočatých nohou je velice zřetelný, zvlášť při vícedenním intenzivním lyžování.

+ plusy

  • Cílená odstupňovaná (graduovaná) komprese výrazně zlepšuje výkonnost i regeneraci svalů a poskytuje oporu šlachám
  • Pevné obepnutí nohy, podkolenky se na noze neposouvají, neshrnují
  • Tenký materiál pomáhá vnímat jízdu a přenosy sil a zároveň je dostatečně teplý a odvádí vlhkost
  • Odolná komprese, která se neztrácí s časem (ponožka nemá tendenci se „vytahat“)

- mínusy

  • Náchylnost k oděru při kontaktu se suchým zipem

 

Zdroj: www.snow.cz