Můj e-shop

Jak na výběr velikosti podkolenek

JAK NA VÝBĚR VELIKOSTI PODKOLENEK CEP

Jste na našem e-shopu poprvé a marně hledáte u kompresních podkolenek v tabulce velikostí údaje o velikosti chodidla? Výběr velikosti jen na základě obvodu kolem lýtka? Vážně jen toto? Jak mi pak ale budou podkolenky sedět na chodidle? Tyto otázky mohou napadnout naprosto logicky a oprávněně spoustu lidí, kteří kolem komprese CEP teprve nesměle našlapují a před koupí produktu chtějí mít jistotu, že zvolili správnou velikost.


Pravda je skutečně taková, že na velikosti chodidla při výběru podkolenek CEP nezáleží. Chodidlová část podkolenek je totiž vysoce elastická a snadno a spolehlivě se přizpůsobí drtivé většině velikostí i tvarů chodidel. Jediným parametrem, který je třeba pro určení velikosti podkolenek CEP znát, je obvod kolem lýtka v jeho nejširším místě. Následně v tabulce velikostí u produktu zjistíte, do kterého ze tří rozmezí v rámci svého pohlaví spadáte, a vyberete svou velikost. Takto je zaručeno, že komprese (= míra stažení) podkolenek bude přizpůsobena vašim lýtkám.

Vraťme se ale ještě na chvíli k chodidlu. Chodidlová část podkolenek CEP je samozřejmě u pánské verze delší než u dámské. Pánské podkolenky jsou také vyšší než dámské. Výška pánských podkolenek je přitom stejná pro všechny pánské velikosti (III-V) a totéž platí i v případě dámských podkolenek (stejná výška pro dámské velikosti II-IV). U chodidla však drobné rozdíly mezi jednotlivými velikostmi jsou. Je zde předpoklad, že člověk s větším obvodem lýtka bude mít i delší chodidlo (i když to samozřejmě nelze chápat jako univerzální pravidlo). Chodidlová část např. u pánské velikosti IV je tak nepatrně větší než u velikosti III a největší chodidlová část je u velikosti V. Podobné rozvrstvení je i u dámských podkolenek (délka chodidlové části je nejmenší u velikosti II a největší u velikosti IV).

Často se nás zákazníci ptají, jak postupovat, když se nacházejí na rozmezí mezi dvěma velikostmi. Naše univerzální rada je taková, že pokud jste vrcholový nebo výkonnostní sportovec, měli byste volit menší z obou velikostí (= vyšší kompresi), v ostatních případech pak doporučujeme volit větší velikost.

Existují ale i zapeklitější případy. Jak postupovat, pokud mám velmi objemné lýtko, ale spíše menší chodidlo? Jestliže je tento nepoměr opravdu velký, elegantním řešením je zvolit místo podkolenek kombinaci kompresních lýtkových návleků a kompresních kotníkových ponožek. Návleky si vyberete na základě obvodu svého lýtka, ponožky jednoduše podle velikosti svého chodidla. Máte pak jistotu, že vám oba produkty budou perfektně padnout, a navíc je můžete používat i samostatně.

Mezi další specifické případy, se kterými se ale setkáváme spíše vzácně, patří i dotazy ohledně výběru podkolenek pro muže menšího vzrůstu s menším chodidlem anebo pro ženu vyššího vzrůstu s větším chodidlem. Tady je mnohdy nejlepším řešením doporučit pánovi dámskou podkolenku, a dámě naopak pánskou podkolenku. Jedná se však opravdu o poměrně okrajové a nepříliš četné případy. Drtivá většina zákazníků se bez problémů „najde“ ve standardní velikosti.

Mezi všemi kompresními podkolenkami CEP existuje také několik typů, které se z hlediska určování velikosti tak trochu vymykají. Jsou to regenerační podkolenky a podkolenky pro každodenní nošení (BUSINESS, ALLDAY MERINO), při jejichž výběru je třeba znát obvod v nejužším místě nad kotníkem. Tyto podkolenky se totiž mírně liší v tlakovém profilu, kdy křivka tlaku od kotníku směrem nahoru postupně rovnoměrně klesá – podobně jako u zdravotních kompresivních punčoch. Smysl je co nejefektivněji pomoci návratu žilní krve směrem nahoru k dalšímu okysličení. Všechny ostatní sportovní podkolenky CEP mají rovněž nejvyšší tlak v oblasti těsně nad kotníkem. Křivka následně klesá po spodní úroveň lýtkového svalu, přes celý lýtkový sval už pak ale zůstává tlak konstantní (na úrovni 80 % tlaku v oblasti nad kotníkem). Je tomu tak proto, že při sportovních aktivitách, kdy často dochází při došlapech k svalovým vibracím, je třeba lýtkový sval spolehlivě a pevně v celé jeho části fixovat. Proto je zde rozhodujícím faktorem pro určení velikosti právě obvod kolem lýtka.